top of page
Kollár Bálint

A jövő aranya, egyenesen Dél-Amerikából!

Sok befektető esküszik a nyersanyagok értékéből származtatott derivatívákra, melyek nem egy portfólió értékét repítették az égbe az elmúlt évtizedekben. Ezt hallva legtöbben egyből az aranyra, vagy az ezüstre gondolnak. Van azonban egy nyersanyag, amiről kevés szó esik, mégis lehetőségeket tartogathat az előttünk álló években. A réz nélkülözhetetlen fém a modern világban. Széles körben használják az elektromos- és elektronikai iparban, az építőiparban, a gépgyártásban és más területeken is, megjelenik a fejlődő társadalom legtöbb központi iparágában.


A 2022-23-as évet erős ingadozás jellemezte, ha a réz futures árakat, vagy a rézbánya ETF-eket vizsgáljuk.


Réz futures árfolyam.

Forrás: TradingView


Az ingadozó árfolyam köszönhető volt többek között az orosz-ukrán háború által okozott bizonytalanságnak, hiszen amellett, hogy a háború globális gazdasági bizonytalanságot okoz, hatással volt a logisztikára is. Ukrajna fontos tranzitország az orosz és több keleti ország rézellátása számára, de a háború miatt a kikötőkben a kereskedelem leállt.


Egy másik tényező lehetett az, hogy 2025-ben már fellelt, de az elmúlt években fejlesztés alatt átesett rézforrások nyílnak meg Kínában, Peruban, Chilében, Marokkóban és Zambiában.


Remek példa erre a Quellaveco bánya, mely Peruban található. A bánya az Anglo American plc. tulajdona, és 2025-ben a várható évi átlagos termelését 300 ezer tonnára növeli. Kontextusba helyezve, ilyen teljesítménnyel a Quellaveco már 2025-ben megelőzi a vállalat többi bányáját. Maga mögé utasítja a Los Bronces(215,500t), és a Collahuasi(252,500t) legfrissebb kimutatott (2023) év végi eredményét is. A beruházásra szánt befektetési összeg 5 milliárd dollár volt, amely jócskán a megszokott bányászati felzárkóztatásokra és fejlesztésekre szánt összegek felett van.


Az ilyen és ehhez hasonló projektek komoly piaci átrendeződést és versenyt okozhatnak, illetve erősítik a már meglévő többletet a piacon. Tovább növelheti a felesleget a kínai import csökkenése is. A jelentős többlet az árfolyam eséséhez vezethet, ám az előrejelzések szerint sikerül az egyensúly felé haladni. 2025-re a 2024-es 162 000 tonna helyett már csak 94 000 tonna lesz a felesleges mennyiség.


Chile, a réztermelés központja


A világ 3 legnagyobb rézbányája egytől-egyig Chilében található, és teszi a Dél-Amerikában elhelyezkedő országot a világ legnagyobb réztermelőjévé. A maga 1,3 millió tonnás éves kitermelésével a világ legnagyobb és legtermelékenyebb bányája az Escondida.


A bánya legnagyobb tulajdonrésze egy BHP Group nevű ausztrál nagyvállalaté (57,5 százalékos tulajdonrész). A létesítmény a 100 százalékban megújuló energiafelhasználás felé halad Chile bőséges nap- és szélerőforrásainak hasznosításával.


Az Escondida, a világ legnagyobb rézbányája.

Forrás: ToughtCo


A törekvés összhangban van az ország Energa 2025 energiapolitikai programjával, amely előírja, hogy 2025-re az összes chilei energia 20 százalékának megújuló forrásokból kell származnia. Chile politikája és a bányák fejlődése évről-évre idomul, ahogy az ország és a vállalkozók maximálisan kihasználhassák ezt az elképesztő természeti adottságot és erőforrást.


A bányászati ágazat a chilei gazdaság egyik alappillére. A „left-wing” kormány határozottan támogatja a külföldi befektetéseket az ágazatban, és módosította bányászati törvényeit és rendeleteit, hogy kedvező befektetési környezetet teremtsen a külföldiek számára. Az előrejelzések szerint Chile rekordmagas kitermelést fog elérni 2025-ben, a szakértők 5,8 millió tonnára számítanak, ami 6 százalékos emelkedést jelent.


Azért is jelentős az ország, és bányáinak helyzete az árfolyam szempontjából, mert a kitermelésben az arányok meghökkentőek. A chilei kitermelés csaknem kétszer akkora, mint a második helyezett Perué. Chile nem csak egy ország a „supply-sideról”, hanem az egyik legfőbb szereplő, és a termelése befolyásolja a réz árfolyamát.


A fő réztermelő országok megoszlása világszerte 2023-ban. (1000 tonnában)

Forrás: Statista


Az International Wrought Copper Council (IWCC) előrejelzései szerint a kínálati oldal adatai azt mutatják, hogy 2024-ben a bányák kitermelése várhatóan 22,58 millió tonnát tesz majd ki (noha az év végén járunk, még nincs végleges adatunk 2024-ből), ami 1,6 százalékkal több, mint 2023-ban. 2025-re a rézbányák termelésének 2,2 százalékos növekedését prognosztizálják.


A finomított réz termelése 2024-ben az előrejelzések szerint 26,71 millió tonna lesz, ami 3,4 százalékos növekedés 2023-hoz képest, és 2025-ben ez az érték tovább nőhet 27,27 millió tonnára. A kínálat tehát felfelé ível, amely az árak csökkenését indikálhatja megfelelő keresletbeli növekedés híján.


A fogyasztási oldal problémái


A réz, mint termék különböző formákban mozog a világon, mint például rézérc, nyers réz, finomított réz és rézhuzal. Kínával az élen, az Egyesült Államok, Németország és Japán a világ legnagyobb rézfogyasztói. Fontos megjegyezni, hogy a mérésekben a bruttó rézfelhasználással számoltak, ami magába foglalja az elsődleges, vagyis bányászott és a másodlagos, tehát újrahasznosított rezet is.


A másodlagos réz felhasználása az elmúlt években jelentősen növekedett. Ennek többek között gazdasági, környezetvédelmi, technológiai okai vannak, például az egész világon folyamatosan növekszik a kereslet a fenntartható termékek iránt. Ez a trend várhatóan tovább emelkedik majd, a másodlagos réz piacának Covid óta tartó növekedése, és a nagyvállalatok vállán egyre nagyobb súlyként nehezedő CSR (azaz vállalati társadalmi felelősségvállalás) miatt.


Kína szerepe a fogyasztási oldalon elvitathatlan, a tavalyi évben 57 százalékát adta a globális felvevő piacnak.


A keleti nagyhatalomban az építőipar óriási szereplő és az elmúlt évtizedekben robbanásszerű fejlődést produkált egészen 2022-ig. A politika fő céljai között van még az infrastruktúrafejlesztés is. Vasútvonalak, repülőterek és kikötők kiépítésével növelnék a nemzetközi forgalmat.


Emellett az országban felgyorsult urbanizáció figyelhető meg, így az építőipar egyszerre városok bővítésére és belvárosi szolgáltatások fejlesztésére, valamint munkahelyteremtésre és a munkanélküliség csökkentésére szolgál. Kína törekvései azonban nem egyeznek az oly sokszor hangoztatott negatív előrejelzésekkel, és mára egyértelműek a negatív gazdasági eredmények is. Elengedhetetlen megemlíteni a kínai ingatlanpiac meredek visszaesését.



Havi százalékos áremelkedés az újépítésű házakra 70 kínai nagyvárosban.

Forrás: Statista



Az óriásfejlesztéseiről híres Evergrande fizetésképtelen állapotba került, illetve az ország vezető ingatlanberuházója, a Country Garden hatálytalanított egy 300 millió dolláros részvénykihelyezést. Az országban jelenleg 20-100 millió lakás üresen állhat, az újlakás-eladások számának csökkenése pedig elérheti a 33 százalékot. (Fontos a feltételes mód használata, hiszen Kína gazdasági paramétereinek elemzését nagyban nehezíti, hogy a kommunista párt a legtöbb statisztikai és ingatlanpiaci intézményt ellenőrzi, így nehéz megbízni az elérhető adatokban.)


Válaszul a kínai vezetés elképesztő ütemben kezdte hitelezni a cégeket, de ez eddig nem kecsegtetett valós megoldással, hiszen a kínai ingatlanpiac javában elszeparálódott a kereslet-kínálat egészséges dinamikájától. Ennek a gazdasági jelenségnek köszönhetően az építőipar kilátása Kínában negatív volt, és ez a réz iránti keresleten is meglátszott.


Mi várható a közeljövőben?


Egyáltalán nem mindegy, hogy a keresleti oldalon egy stabil, piaci alapokon működő állandó keresletű hatalom dominál, vagy éppen Kína.A réz ára jelentős ingadozást mutatott 2024 októberében, elsősorban a kínai gazdasági fejlemények hatására. Az ország jegybankja szeptember végén jelentős ösztönző csomagot vezetett be gazdaságának élénkítésére, beleértve a monetáris intézkedéseket, például a kamatlábak csökkentését és a jelzáloghitelek fizetésének enyhítését. A lassan, de biztosan növekvő kínálat és a stimulus hatására a felvevőpiacokon történő esetleges erősödés együttesen árfolyamnövekedést jelezhet elő.


Az elektromos autók is a réz alá teszik a lovat! A Virta Global előrejelzése szerint 2024-ben és 2025 első felében több mint 17 millió elektromos autót értékesíthetnek. Ez a 2023-as adatokhoz képest több mint 21 százalékos növekedést jelent. Mivel a réz alapvető nyersanyaga az iparnak, ennek gyors fejlődése feltornázhatja a keresletet, így az árakat is.


A globális politikai stabilitás, az Egyesült Államok és Kína gazdasági teljesítménye mind-mind sorsdöntő lehet a réz jövőjével kapcsolatban. A befektetőknek mérlegelniük kell az esetleges geopolitikai kockázatokat, a környezetszennyezés okozta esetleges keresletvisszaesést, és a technológiai háttérbeszorulást is, ha hosszútávú céljaik vannak. Összegezve az eddigieket, izgalmas év előtt állunk, ahol az egyre gyorsuló változások megnehezítik a befektetők dolgát.


Comments


bottom of page